09 Şubat 2022, 03:34 tarihinde eklendi

En İyi 6 Web Site Hız Testi Aracı

En İyi 6 Web Site Hız Testi Aracı

İnternet üzerinde yaklaşık 2 Milyar civarında Web sitesi var. Durum böyle olunca bu kadar internet sitesi arasında fark edilmek hiç de kolay değil. Web sitesini ön plana çıkarmak isteyen kişiler SEO (Search Engine Optimization) çalışmaları yaparak arama motorlarında daha fazla görünür olmaya çalışıyor.

Günümüzde arama motorlarının bir web sitesinde en çok dikkat ettiği kriterlerden biri Web sitesi hızıdır. Web sitenizin hızını öğrenmenin en iyi yolu da hız testi araçlarıyla test etmek. Sitenizin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlayabilmek için Web Sitesi Hız Testi Araçlarına ihtiyaç var. Bu sebeple en iyi hız testi araçlarını sizler için araştırdık.

Web Sitesi Hızı Nedir?

Bir tarayıcı (istemci) adres çubuğuna bir internet sitesi adresi (URL) yazdıktan sonra, siteye ait verilerin (içerik, görsel, video vb) sunucu (Server) tarafından alınıp tarayıcıda gösterildiği ilk ana kadar geçen süreye Web sitesi hızı denir. Özetle buna bir internet sitesinin açılma hızı da denilebilir. Bu süreyi değiştiren birçok etken var. Bu süreyi ölçmek ve en önemlisi hızı etkileyen faktörleri anlamak çözüm üretebilmenin ilk adımıdır diyebiliriz.

Web Sitenizin Hızı Neden Önemlidir?

İnternet hızı dünya genelinde ilk zamanlara göre inanılmaz derecede arttı. Ülkemizde hala 4G hızında internet kullanıyoruz ancak gelişmiş ülkeler çoğunlukla 5G teknolojisine geçiş yaptı bile. İnterneti kullanan insanların bu yüksek internet hızlarını deneyimlediği ortamda Web sitesinin yüklenme hızı da oldukça önemli hale geldi. 

Özetle insanlar yavaş yüklenen Web sitelerinde zaman geçirmekten hoşlanmıyor. Yavaş yüklenen siteleri büyük çoğunlukla terk ediyorlar. Durum böyle olunca ziyaretçiyi sitede tutabilmenin en önemli adımlarından biri de doğal olarak Web sitesi hızı oluyor. Ayrıca web sitesinin hızına bağlı olarak reklam gösterimi üzerinden gelen gelirlerde kayıplar yaşanabilir. E-ticaret sitelerinde yapılan işlem sayısı da benzer şekilde yavaş yüklenmeden dolayı da azalabilir. 

Arama motorları da (Google, Yandex, Bing, Yahoo, Baidu) kullanıcı deneyimini öncelikli hale getirdikleri için düşük hızda açılan web sitelerini ön plana çıkarmak istemiyorlar. Gösterim oranlarını düşürüp arama sonuçlarında alt sıralara kaydırıyorlar. Böyle bir sorun yaşayan internet siteleri yüksek sıralarda bulunabilmek için reklam vermek zorunda kalacaktır. İşte bu sebepler yüzünden Web sitenizin hızını ortalamanın üzerinde tutmanız gerekiyor.

Web Sitenizin Hızını Nasıl Test Edersiniz?

Önceden belirttiğimiz üzere web sitenizin hem masaüstü hem de mobil versiyonu için yükleme hızını test edebileceğiniz birçok araç var. Web tabanlı çalışan bu uygulamalarda adres çubuğuna test etmek istediğiniz internet sitesinin adresini yazdığınızda sistem otomatik olarak analiz etmeye başlar ve size her birinde farklı farklı olmak üzere ayrıntılı raporlar verir. Bu raporlarda genelde sunulan bilgiler aşağıdaki gibi olacaktır.

 • First Contentful Paint
 • Largest Contentful Paint
 • Time To İnteractive
 • Speed İndex
 • Total Blocking Time
 • Cumulative Layout Shift
 • Time to First Byte

Bu verilerden örneğin First Contentful Paint yani ilk zengin içerikli boyama, sitenizin görüntüsünün ilk göründüğü anı gösterir. Time to İnteractive ise siteyle etkileşime girilebilecek hale gelene kadar geçen süreyi gösterir.

İsterseniz şimdi bu araçlar içinde en kullanışlı olanları sizinle paylaşalım.

En İyi Web Site Hız Testi Araçları

Google Pagespeed İnsights

Google tarafından sunulan ücretsiz web sitesi hız testi Pagespeed İnsights, en sık kullanılan araçlardandır. Google altyapısının sitenizin hızını nasıl algıladığı çok önemlidir. Bu raporda gösterilen değerlere önem vermelisiniz. SEO çalışmalarının vazgeçilmez araçlarından biri olan Pagespeed İnsights kullandığı 5 ana filtre vardır.

 • Stil Sayfası Dosyaları (CSS) 
 • JavaScript Dosyaları (JS) 
 • Görüntü Dosyaları(PNG, JPG, WEBP vb)
 • HTML Dosyaları
 • İzleme Etkinliği Filtreleri

Pagespeed İnsights sitenizin “Mobil” ve “Masaüstü” olmak üzere iki versiyonunun da hız raporunu size sunacaktır. 

Sitenizin hangi milisaniyede hangi oranda yüklendiği, sitenizin yapısında bulunan JavaScript, CSS dosyalarının boyutlarından tutun da görsellerinizin genişlik ve boyutlarında yaşanan problemleri de rapor olarak gösterir. Bunun yanında sitenizle ilgili iyi olan şeyler de bu raporlarda sunuluyor. Sitenize ait tüm bileşenlerin tek tek incelendiği bu araçla sorun yaşanan tüm noktaları tespit etmek mümkün hale geliyor. 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *